Od 19. do 28. avgusta 2023 je v kraju Otzenhausen potekala European Summer Academy, ki jo je organizirala prav institucija Europäische Akademie Otzenhausen v sodelovanju s Konrad Adenauer Stiftung, Asko Europa Stiftung in Centre international de formation européene.
Daljši, večdnevni seminar je namenjen mreženju mladih (predvsem študentov višjih letnikov in magistrskega študija) iz Jugovzhodne Evrope oz. držav Zahodnega Balkana ter diskutiranju o prihodnosti evropske integracije in trenutnih političnih, ekonomskih, energetskih in varnostno-obrambnih izzivov na kontinentu.
Cilj seminarja je bil raziskati poglede na Evropo in Evropsko unijo z različnih zornih kotov: z institucionalnega (kako deluje EU), civilno-družbenega (kako se vidimo sami, kako delujejo povezavi med notranjimi akterji), zunanjeteritorialnega (kako nas vidijo drugi) ter na podlagi trenutnih izzivov.
Program je povezovala dr. Jana Stehlíková, ki je stalno skrbela za organizacijo, ki je potekala brezhibno. Seminarja so se udeležile Slovenija, Hrvaška, Bosna in Hercegovina, Srbija, Albanija, Črna gora ter Makedonija. Od prvega dne naprej smo se med seboj spoznavali, delili naša mnenja, razpoznavali naše predpostavke in izhodišča, jih analizirali skozi diskusije in neformalna druženja, odpirali aktualne izkušnje predstavnikov različnih držav, ter jih skozi zelo spoštljiv način obravnavali (četudi sta bila sogovorca iz povsem različnih okolij in imela v sebi ob tem močna čustva ter čustvena prepričanja).
Skozi teden nam je predavalo mnogo gostov: Julian Plottka z Univerze v Passau in Rheinische Friedrich-Wilhelms Univerze v Bonnu nam je predaval o evropski integraciji, dipl.-jur. Sebastian Zeitzmann LL.M. nas je vodil skozi delavnico o procesih odločanja v političnih in pravnih zadevah, Nicola Speer nas je utrdila v naših debatnih ter retoričnih sposobnostih ter nam predstavila nasvete pri predstavljanju lastne pozicije ter odgovarjanju na nasprotnikova stališča na spoštljiv način (šli smo se igro, pri kateri smo s stoli ustvarili dva koncentrična kroga, enega znotraj s šestimi stoli, ostali so bili v zunanjem krogu – ljudje na šestih stolih so debatirali prosto, kadarkoli pa je imel kdorkoli iz zunanjega kroga stolov možnost po rami potrapljati govorca iz notranjega kroga, ter ga zamenjati – debata se je nato nadaljevala z novim članom).
Na četrtek, 22. avgusta, smo se odpravili v Evropsko pisarno Konrad Adenauer Stiftunga v Bruslju, kjer nas je pozdravil Tom Körner, svetovalec pri KAS. Nato smo se odpravili v EEAS, European External Action Service, diplomatsko službo Evropske unije, ki se nahaja nasproti Evropske komisije. Tam sta nam Jasna Jelisic (voditeljica Western Balkans Task Force) ter Ivo Schutte (namestnik vodje Division South-East Europe/Western Balkans) predstavila poglede EU na jugovzhodno Evropo, njene težave in morebitno prihodnost.
Skozi nadaljne dni smo se spoznali z najrazličnejšimi temami: od izzivov umetne inteligence (Kai Zenner, Digital Policy Advisor), načel zunanjih politik EPP (Peter Hefele, WIlfried Martens Centre for European Studies (WMCES)), borbi EU proti širjenju disinformacij (Sandra Fiene, EU Kommission Bonn), transformacijskih procesih v Evropski uniji (Dr. Deniz Alkan, Head of Saarland’s European Department), o človekovih pravicah (Dragan Sljivic, Expert at the Council of Europe, Strasbourg) ter o življenju diplomata v praksi (Martin Bulánek, 1st Secretary, stalna češka misija UN in druge mednarodne organizacije v Ženevi).
Obiskala nas je tudi Doris Pack, bivša poslanka Evropskega parlamenta, strokovnjakinja za Zahodni Balkan, zgodovino katerega spremlja že od pred leta 1990 in se dodobra spozna na situacijo pri nas. Vsi smo jo poslušali govorili več kot dve uri, saj je imela ogromno znanja in veliko podatkov ter pogledov. Po tem se je razvila burna debata o trenutnih političnih zadevah, ki je vzbudila marsikatero čustvo.
Akademija in seminar sta nam ponudila izjemno bogastvo izkušenj, direktne stike z realnimi mladimi, ki so prav tako družbeno aktivni in sodelujejo pri dialogu. Evropski projekti resnično širijo obzorja, da ne ostanemo zagledani zgolj v lastno točko obstoja, in da nam pokažejo možnosti obstoja na produktiven način.
David Tomažin, Maša Brulc in Arber Ramadani
Comments are closed.