Politika nosi stigmo, ki obstaja prav zaradi ljudi, ki se odločijo politiko kot skupno stvar ljudstva uporabiti in izkoriščati sebi v prid. Tak potek ni nujen in je odvisen od poštenih in odkritih ljudi, ki vstopajo v politiko prav z namenom »Avgijev hlev« očistiti, vnesti vanj noto transparentnosti in zaključiti s pohlepom po denarju. Prav ti so prihodnost, za katero se je vredno truditi.
Z namenom pomagati ti pri tvojem vstopu v politiko smo pripravili 9 nasvetov oz. ključnih korakov za mlade, ki spoznavajo pomembnost politike in aktivne vključenosti v družbene procese in za katere se politični svet zdi (trenutno) prevelik. Usmeritve jemlji z rezervo in si jih prilagodi glede na tvojo specifično situacijo in potrebe. Naj te navdahnejo, da boš svoje moči uporabil tudi za skupno dobro!
1 – Dobro se informiraj
Začni z družbenimi omrežji: »pofollowaj« vse možne institucije, politike, medije ter druge pomembne strani in osebe, ki tvorijo življenje v naši državi. Da bi lahko kritično razmišljal in ocenjeval informacije ter argumente, ki ti jih predstavijo politični akterji in mediji, moraš iskati zanesljive in raznolike vire informacije. Obišči spletno stran svoje občine ali državnega zbora ter preuči občinske svetnike in poslance, kako jim je ime, kaj so počeli v življenju, kateri stranki pripadajo itd., saj so to tvoji odločevalci. Ob volitvah se seznani s kandidati ter njihovimi programi – bodi neizprosen pri iskanju njihovih stališč, saj konec koncev izbiraš svojega predstavnika in svojega »vladarja«.
2 – Spremljaj aktualne zadeve
Iz različnih medijev dnevno beri politične novice o lokalni in državni politiki, da ostaneš informiran o aktualnih dogodkih. Spremljaj spremembe v zakonodaji in razmišljaj o njihovih vplivih, saj nam ti narekujejo vsakdanje življenje. Spremljaj in raziskuj javno mnenje ter razpoloženje skupnosti, da boš lahko bolje razumel politične prioritete. Odsvetujemo ti uporabo potisnih sporočil (torej obvestil aplikacij različnih medijev), saj ti kvarijo osredotočenost – raje si v dnevu določi čas, ko boš prečesal vse medije in jih potem odmislil, saj sicer vzamejo preveč časa in prostora v naših mislih, ali pa se večkrat na dan namensko odpravi prebrat nekaj člankov in si za te vzemi nekaj časa.
3 – Poišči mentorja
Najdi izkušeno osebo v političnem svetu, ki ti lahko pomaga razumeti kompleksnost političnega delovanja. Išči jo med ljudmi, ki jim zaupaš in katerih karakter ti deluje stanoviten, trden in zaupanja vreden. K tej osebi pristopi, jo povabi na pijačo in jo prosi za nasvet in usmeritev v tvoji poti. Zlata je namreč vreden nasvet izkušene osebe, saj ti prihrani ogromno časa, misli in dela pri tvoji rasti.
4 – Vključi se v lokalno skupnost
Sodeluj v lokalnih projektih in skupnostnih dejavnostih, da se bolje seznaniš s potrebami svoje skupnosti. Beri lokalno glasilo, saj so tam zapisane informacije ključne za razumevanje politike v tvoji občini. Spremljaj seje občinskega sveta (te so ponavadi javne), trudi se razumeti politični jezik in dinamiko sej. Ključno je, da poznaš svojega župana in občinske svetnike po imenu in njihovih prepričanjih, saj ti bo to prepoznavanje pomembnih odločevalcev tvorilo osnovo za aktivno delovanje v tvojem kraju. Bodi tudi aktiven na lokalnih družbenih omrežjih.
5 – Definiraj se
Bodi jasen v svojih stališčih, razmisli o svojih vrednotah in prepričanjih ter oblikuj svoje politično stališče. Nato skušaj razumeti politične stranke – obišči njihove spletne strani, najdi njihov program, jih preberi (ne bo ti vzelo veliko časa), da boš bolje razumel njihove cilje in vrednote. Ko boš našel stranko, z vrednotami katere se boš poistovetil, razmisli o včlanitvi v to stranko in sodelovanju v njej, saj stranka obstaja prav z namenom zagovarjati te tvoje vrednote, hkrati pa tudi ti obstajaš za to, da zagovarjaš svoje vrednote in jih ščitiš.
6 – Priključi se skupini in poišči somišljenike
Vključi se v podmladek ali stranko, ki ustreza tvojim prepričanjem. Vključitev v podmladek ti ponuja priložnost za učenje in razvoj potrebnih veščin za družbeno angažiranje. Tam boš lahko vadil svoje sposobnosti javnega nastopanja, izoblikovanja in zagovarjanja stališč glede pomembnih javnih zadev ter spoznal sebi podobne ljudi. Poišči lokalne politične organizacije ali skupine, ki delujejo v tvojem interesnem področju.
7 – Spoznaj ljudi v svoji stranki
Ob in po vključitvi boš obveščen o dogodkih (politične diskusije, delavnice, srečanja, shodi itd.), ki jih prireja tvoja stranka in na katerih lahko spoznaš svoje somišljenike – udeležuj se jih in se uči od starejših od sebe. Pogovarjaj se z učenimi in pomembnimi ljudmi, s svojimi vrstniki in drugimi mladimi, saj s pogovorom z najrazličnejšimi ljudmi lahko dobiš vpogled v kompleksnost zadeve, ta pa ti bo pomagala najti pot do rešitve, ki ne bo enostavna, a ki bo prav zaradi tega toliko bolj kvalitetna.
8 – Vključi se v delovanje stranke
Sodeluj v političnih kampanjah ali prostovoljnih dejavnostih, ki se osredotočajo na politične cilje, ki jih podpiraš – prav tam boš dobil veliko izkušenj, ki ti bodo koristile na tvoji življenjski poti. Z udeležbo na mestnih ali krajevnih sestankih, kjer se obravnavajo lokalni politični problemi, ali na političnih delavnicah ter seminarjih boš razvijal svoje politične veščine – zgolj učiti se o problemu je povsem drugače kot ta problem dejansko skušati reševati. Če si do sedaj vajen poslušanja in učenja, je morda čas, da se preizkusiš tudi v vlogi reševalca problemov in delanja namesto gledanja.
9 – Aktiviraj se in postani odločevalec
Razmisli o kandidaturi v organe stranke ali na lokalni oz. državni ravni – če si zainteresiran, razmisli o kandidaturi za lokalne ali študentske položaje. Razmišljaj globalno, deluj lokalno: spremljaj globalne trende, a se osredotoči na lokalno delovanje, saj lahko tam najprej učinkovito vplivaš na tvojo skupnost. Pogovarjaj se s političnimi predstavniki – obrni se na lokalne politične predstavnike in izrazi svoje pomisleke ali predloge. Bodi vztrajen – razumi, da je spremljanje politike dolgoročen proces, ki zahteva vztrajnost in angažiranost.
Naj vam bo pot v politiko lahka, polna vedrih misli in utrjenih odzivov na sovraštva, na katere znate naleteti. V Mladi Sloveniji, podmladku Nove Slovenije (NSi) vedno iščemo somišljenike in ljudi, pripravljene pomagati izboljšati narodovo kulturo. Na naši spletni strani si lahko preberete o našem delu in vlogi znotraj stranke, ter se z včlanitvijo aktivno udeležujete v političnih procesih.
Comments are closed.