V Mladi Sloveniji smo zaskrbljeni nad dogajanjem okrog objave oz. neobjave Razpisa za vpis v dodiplomske in enovite magistrske študije. Povzročanje dodatnih skrbi in nesporazumov dijakom in študentom v času, ki je že tako dovolj zahteven, se nam ne zdi primerno. Hkrati pa opozarjamo, da izziva, ki ga postavlja določanje števila vpisnih mest na posameznih programih, ne smemo zanemariti, kot se je to dogajalo v preteklih letih.
Država mora krepiti visokošolsko izobraževanje v skladu s prioritetami, ki jih kot družba imamo. Menimo, da je v najboljšem interesu Slovenije, da izobrazi ljudi v smereh, ki bodo omogočale, da svoje znanje uporabijo v praksi ter s tem krepijo naše gospodarstvo, kulturo, znanost in blaginjo. Menimo tudi, da je zaposljivost diplomantov in magistrantov dober pokazatelj teh potreb. Žal pa ugotavljamo, da univerze v Sloveniji teh podatkov ne spremljajo in jih zato tudi ne moremo uporabiti.
Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport zato pozivamo, da visokošolskim in višješolskim zavodom naloži pripravo in začetek izvajanja programov spremljanja zaposljivosti diplomantov in magistrantov. Predlagamo, da se pri tem poišče in uporabi dobre prakse iz tujine, kjer diplomanta oz. magistranta po zaključku študija kontaktirajo v različnih časovnih intervalih (po 4 mesecih, po 15 mesecih, po 30 mesecih) ter ga povprašajo po vrsti zaposlitve (nedoločen čas, določen čas, projektno delo, brezposelnost) ter področju dela (znotraj področja študija, povezano s področjem študija, nepovezano s področjem študija).
Verjamemo, da bi na podlagi teh podatkov in upoštevanju izraženih potreb gospodarstva, šolstva, zdravstva, znanosti in drugih podsistemov MIZŠ in Vlada RS lažje pripravila razpis za vpis, ki bi bil bolj po meri prihodnosti Slovenije. Podatki bi dijakom omogočili tudi vpogled v zaposlitvene možnosti ter jih spodbudili k izbiri bolj zaposljivih programov. Hkrati opozarjamo, da moramo zagotoviti minimalno število mest tudi za tiste programe, ki morda niso tako privlačni, so pa z vidika obstoja slovenske države, naroda in jezika pomembni.
Comments are closed.