Od 17. do 26. avgusta je v kraju Otzenhausen v Nemčiji potekalo 10-dnevno izobraževanje European Summer Academy 2024, ki ga vsako leto organizirajo KAS (Konrad Adenauer-Stiftung), Europäische Akademie Otzenhausen, ASKO Europa-Stiftung in Centre international de formation européenne. Letos se je programa udeležilo 30 mladih študentov višjih letnikov dodiplomskega študija ali magistrskih programov iz držav Jugovzhodne Evrope in Zahodnega Balkana. Namen izobraževanja je bil spoznavanje in razpravljanje o vlogah in procesih institucij EU, energetski in varnostni politiki, ter izmenjava mnenj in pogledov o vlogi svojih držav, v svetovnem redu za doseganje skupnih ciljev.
Na seminarju smo sodelovali predstavniki iz Albanije, Bosne in Hercegovine, Črne gore, Hrvaške, Kosova, Makedonije, Slovenije in Srbije, kateri smo skozi večdnevni izobraževalni program delili in spoznavali različne kulture, jezike, mednarodne poglede, ter izkušnje. Ob tem pa smo se tudi veliko naučili, zabavali in predvsem sproprijateljili. Veliko zaslugo ob vsem tem pa imata dr. Jana Stehlíkova in Patrick Renéj Haaslerj, ki sta odlično poskrbela za celotno organizacijo dogodka.
Skozi teden smo imeli pester in razgiban urnik s številnimi predavanji tujih gostov iz različnih področjih. Seminar smo začeli s predavanjem o evropskih integracijah, ki ga je vodil Dipl.-Jur. Sebastian Ramelli, LL.M., nato pa nadaljevali s poučno delavnico z Nicolo Speer, kjer smo se veliko naučili o medkulturni komunikaciji in pravilni retoriki. V torek in sredo smo odpotovali v Bruselj, kjer smo obiskali Evropsko pisarno KAS in EEAS (European External Action Service). Naslednji dan pa smo se odpravili na sedež NATA, kjer so nam različni predavatelji predstavili vlogo NATA v svetu in na kratko pojasnili pomen regionalne varnosti na Zahodnem Balkanu. V četrtek smo se vrnili v Nemčijo in nadaljevali s predavanji o digitalnih grožnjah, pomenu umetne inteligence ter prihajajočih predsedniških volitvah v ZDA in njihovem vplivu na svet. V petek smo se ponovno odpravili na teren. Tokrat smo obiskali mesto Schengen v Luksemburgu, kjer je bil podpisan prvi Schengenski sporazum o odpravi kontrol na skupnih mejah. Tam smo izvedeli veliko zanimivih informacij in posneli nekaj fotografij. Nato smo pot nadaljevali v glavno mesto Luksemburg, kjer smo v Evropskem parlamentu (sekretariatu) sodelovali v simulaciji poteka praktičnega dela in glasovanja v Evropskem parlamentu, ter nato raziskovali staro mestno jedro. V soboto smo se vrnili v Nemčijo na predavanja o spolih in njihovih vlogah v politiki, nato pa izkoristili sončno popoldne za pohod na Celtic Circular Wall. Teden smo zaključili z druženjem in tekmovanjem v različnih igrah, ter se pri tem zelo zabavali.
Ob tem lahko še dodamo, da smo se na seminarju veliko naučili in še bolj dodobra spoznali različna področja in pomen EU za mlade. Praktične simulacije in razprave so nam omogočile boljše razumevanje procesov odločanja v EU ter izzivov, s katerimi se soočajo države Zahodnega Balkana. Poleg tega smo skozi druženje, razprave in ekskurzije okrepili svoje mednarodne povezave in pridobili predvsem nova prijateljstva.
Natalija Gjergjek in Nastja Pogladič
Comments are closed.