V soboto 4. 11. 2023 sem se ob 6.30 zjutraj odpravil v Zagreb, kjer je evropska veja World Youth Alliance (Svetovnega združenja mladih) organizirala letošnje srečanje Emerging Leaders Conference, ki se trudi povezati mlade širom Evrope na vsebinsko bogatih dogodkih ter jih opremljati z znanjem in kompetencami, ki jim bodo služile na njihovi profesionalni poti.
World Youth Alliance ali Svetovno zvezo mladih sestavljajo mladi moški in ženske iz vseh delov sveta. V sodelovanju z drugimi organi mednarodne skupnosti, predvsem Združenimi narodi in Evropsko unijo, se Svetovna zveza mladih zavzema za izgradnjo svobodnih in pravičnih družb s kulturo življenja. Ta kultura potrjuje neodtujljivo dostojanstvo osebe, zagovarja notranjo pravico do življenja, neguje družino in spodbuja družbeno ozračje, ki je naklonjeno celovitemu razvoju, solidarnosti in medsebojnemu spoštovanju.
Na konferenci smo se posvetili temi “European Consensus on Humanitarian Aid”, ki se nanaša na dokument iz leta 2007, ki še danes ureja delovanje in odzive EU na humanitarne krize, smo lahko poslušali predavanja večih strokovnjakov s tega področja: Aleksandra Markić Boban (vodja zagrebške pisarne Hans Seidel Stiftung Zagreb) je govorila o humanitarnih akcijah v praksi, o državah prejemnicah in donatorkah ter o možnostih zlorabe humanitarne pomoči, Hrvoje Debač (vodja Divizije za razvojne politike in humanitarne pomoči na hrvaškem Ministrstvu za zunanje zadeve in evropske odnose) je pokazal na razliko med humanitarnimi odzivi in projekti za razvoj – prvo kot direkten odziv na krizo, drugo pa kot vsesplošna pomoč s ciljem pomagati partnerju stati na svojih nogah, in pozdravil povečanje sredstev za projekte za razvoj, ki ga je napovedala hrvaška Vlada, ter Stephen Nikola Bartulica (poslanec hrvaškega parlamenta), ki je poudaril pomembnost aktivnega udejstvovanja v družbi, pokazal na priložnosti, ki jih imamo mladi pri sodelovanju, in klical k bolj pogumnemu zagovarjanju stališč.
Srečanje se je zaključilo z lokalnim turističnim vodenjem po Zagrebu (zdaj vem za legendo o zagrebškem rdečem srcu, ki ga prodajajo po ulicah), druženjem in klavirjem!
Konferenca mi je dala možnost spoznati istomisleče mlade s Hrvaške, Madžarske, Nigerije, Indonezije, Španije ter Konga, ki veselje do življenja, pokončnost, zmernost in prosocialnost prav tako cenijo visoko. Udeležbo in sodelovanje (član WYA lahko postaneš na tej spletni strani: https://wya.net/charter/) priporočam vsakemu, ki želi spoznati koga novega, si ob tem pridobiti znanje z evropskega področja, razvijati svoje kompetence in negovati lastne vrednote in stališča!
David Tomažin
Comments are closed.