Avtor: GAŠPER RATAJ
V Mladi Sloveniji smo se nedavno seznanili s sklepom vlade Republike Slovenije, ki s posegom v način vodenja zavoda Študentski dom Ljubljana (v nadaljevanju »ŠDL«) še bolj šibi vlogo študentov in zaposlenih. Ključnim gonilnim silam zavoda (to so tam prebivajoči študenti in zaposleni) bodo zdaj v svetu zavoda iz dveh glasov od petih vlogo zmanjšali na dva glasova od sedmih zaradi priključitve predstavnikov entitet, ki zavoda ne financirata. Pristojno ministrstvo v postopke za spremembo delovanja zavoda med drugim ni vključilo niti študentov niti zaposlenih. Predvsem moč odločanja študentov, katerih spremembe izglasovane v Svetu v veliki meri vplivajo na vsakodnevno življenje, bo zdaj po zaslugi vlade še bolj okrnjena, kar je za študente in njihovo predstavniško telo (t. j. Študentski svet stanovalcev ŠDL) izjemno negativnega pomena.
To pa ni edini zaskrbljujoč poseg v življenje pogosto tudi socialno ogroženih študentov iz drugih krajev Slovenije, ki bivajo v ŠDL. Vlada je namreč z dodatnim sklepom zavodu onemogočila tudi imenovanje direktorja, kateremu so predstavniki študentov in zaposlenih na volitvah v maju izkazali največjo podporo. Razpis bo torej mogel biti ponovljen. Zaskrbljujoče dejstvo je tudi, da se je na odklonilni sklep vlade čakalo kar dva meseca. Če na mesto direktorja ni izvoljena oseba, ki si s študenti in zaposlenimi deli vizijo zavoda, lahko glede na dvomesečno premišljevanje vlade sklepamo le, da se je v tem času iskalo kandidata, ki bo ustrezal ne stanovalcem in zaposlenim, temveč eni od vladajočih političnih opcij.
Vsakodnevno smo presenečeni nad dvoličnostjo vladajočih političnih strank pri programskih izhodiščih. Pred dvema letoma smo vsakodnevno poslušali žuganja opozicije tudi z ustavno spornimi referendumi in njihove pozive o nujnosti vključevanja civilne družbe v procese odločanja, a izgleda, da je mnenje civilne družbe za trenutne vladajoče opcije merodajno samo takrat, ko to koristi parcialnim interesom vladajočih.
V Mladi Sloveniji kot izhodišče našega političnega mišljenja in ukrepanja ni država, temveč so to ljudje. Podpiramo načelo subsidiarnosti, ki veleva, da sprejemamo odločitve in rešujemo probleme na najnižjem možnem nivoju, ki se je odločitev dotika. Država mora zaupati stanovalcem zavoda, da ti sami rešijo čim več izzivov na svojem področju ter si tako v največji meri sami krojijo utrip in vizijo stanovanjske skupnosti.
Demokracija, ki živi, je odvisna od sodelovanja državljanov v javnih razpravah in pri sprejemanju političnih odločitev. Tudi mladi državljani smo del države in tudi mi smo tisti, katere bi država morala poslušati in upoštevati, zato ostro obsojamo pokroviteljski odnos države do stanovalcev in zaposlenih v ŠDL. V Mladi Sloveniji tako pozivamo vlado, da vzpostavi dialog o napovedanih spremembah delovanja zavoda in da se tako velikih sprememb, kot so posegi v sklep o ustanovitvi, ne loteva brez razprave in pojasnil!
Comments are closed.