Na Stični mladih se vsako leto zbere več tisoč mladih katoličanov. Med različnimi organizacijami, katerih temelj delovanja predstavljajo krščanske vrednote, se mladim na stojnici redno predstavljamo tudi z Mlado Slovenijo. Letos so nam organizatorji Stične mladih po prijavi sporočili, da se želijo distancirati od kakršnih koli politično strankarskih opredeljevanj, zaradi česar so se odločili, da političnih strank ne sprejemajo na festival, kjer se predstavljajo in promovirajo.
Ob tem se zastavi vprašanje, kaj s tako odločitvijo organizatorji sporočajo mladim. Da naj se katoliška mladina distancira od kakršnega koli sodelovanja pri delu za širši skupni dom, od soodločanja na lokalni in državni ravni in konec koncev od prevzemanja odgovornosti za to, kako bomo v prihodnje v tej državi živeli?
Takšna odločitev organizatorjev je izjemno kratkovidna, hkrati pa kaže na nerazumevanje osnovnih družbenih procesov v demokratični državi – kjer ima oblast ljudstvo in je torej njegova pravica in dolžnost, da soodloča o skupnih zadevah. Različne poglede na urejanje skupnih zadev zastopajo različne stranke, ki imajo lahko samo z zadostno podporo ljudi možnost vpliva na usmerjanje države.
Če torej katoličani kot družbena skupina želijo, da bo nekdo pri sprejemanju zakonodaje zastopal njihove vrednote, mu morajo to omogočiti – bodisi tako, da na volitvah izberejo stranko, ki te vrednote zagovarja, bodisi se sami odločijo za kandidaturo in politično delovanje. (Samo)cenzuriranje »političnega krila« med katoličani pa prav gotovo ne bo pripomoglo k temu, da bi imeli kot družbena skupina kaj več možnosti odločanja o dogajanju v državi.
Znani rek pravi, da je tisti, ki pravi, da ga politika ne zanima, kot utapljajoči, ki vztraja, da ga voda ne zanima. Veseli me, da so se organizatorji Stične mladih po protestnih pismih vendarle začeli zanimati za vodo okrog njih in nam tik pred zdajci omogočili, da se na Stični mladih predstavimo s stojnico. Mladim katoličanom smo kljub vsem zapletom z velikim veseljem predali sporočilo o pomembnosti družbeno dejavnega življenja za ohranitev vrednot, ki so nam vsem ljube, na pravem mestu v demokratični družbi.
Katja Berk Bevc,
predsednica MSi
Comments are closed.