Ali si se to kdaj vprašal? Kdo si – na prvi pogled zelo preprosto vprašanje, pa vendarle je nanj tako težko odgovoriti. V svetu, kjer okolica agresivno zapoveduje, kakšen moraš biti, da si sprejet, kjer svoja življenja kažemo skozi socialna omrežja in kjer je stik z bližnjimi vse bolj virtualen kot pa oseben, je toliko bolj pomembno, da definiramo svojo osebno identiteto. Ali smo tista oseba, ki se kaže na objavah na IG/FB ali je to zgolj še ena fasada, ki smo si jo nadeli, da bi bili ljudem všečni? In če gre za fasado, ali se sploh zavedamo, da igramo?
Iskanje samega sebe je izziv, s katerim se srečujemo v mladih letih. Ko greš iz objema staršev, ki te v marsičem izoblikujejo, in stopaš v svet, kjer odločitve sledijo tebi in ne drugim – kaj hočem jesti, kam hočem (ali nočem) iti, s kom želim preživeti svoj čas. Hkrati se zavedaš, koliko stvari si prej počel, ker ti je nekdo drug tako rekel.
Ali res rad jem vampe, ker so mi všeč ali jih jem, ker smo imeli doma koline? Ali res hočem iti k maši ali je bila to zgolj navada? Ali hočem voliti NSi, ker se strinjam s programom ali sem jo volil, ker jo doma vsi volijo? Zdaj lahko izbiraš vse, kar prihaja v tvoje življenje. Zdaj je torej čas, da odkriješ in izoblikuješ, kdo hočeš biti.
Jasno vedeti, kdo si, kaj si in kaj ti je všeč, je najbolj osnovno védenje, ki ga moraš imeti, preden stopiš v svet. Kaj prinašaš v družbo? Je to prijaznost, strokovnost, so to izkušnje, ideje, zabava? Kaj lahko od tebe pričakujemo mi? In kaj hočeš od sveta okoli sebe ti?
Pomisli na prodajalca avtomobilov. On mora vedeti, kaj prodaja, kakšne lastnosti in razlike so med modeli, sicer ne bo ničesar prodal. Enako je na ravni skupin, podmladka, stranke, države. Preden se dogovorimo, kam želimo iti, moramo najprej vedeti, kdo smo in kaj »prodajamo«. Ali smo krščanski demokrati ali socialisti? Ali smo za socialno-tržno gospodarstvo ali smo za plansko gospodarstvo z večjo centralno oblastjo v Ljubljani? Ali zagovarjamo rešitev XY samo zato, ker so v Levici proti ali ker zares tako mislimo? To so vsa vprašanja, ki so ključna med gradnjo stranke in podmladka, ampak tudi med izgrajevanjem samega sebe.
Ustavi se, premisli, začuti in odkrij sebe. Ko boš to vedel, boš lažje prepoznal podobno misleče, lažje se boš povezal z ljudmi in jasneje boš izražal svoja prepričanja in želje. In tako boš pomagal graditi skupnosti, katerim pripadaš – tudi MSi. Zatorej, kdo si?
Federico V. Potočnik
Comments are closed.